Florian Gabor

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14393″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Wiejska Kapliczka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Florian Gabor” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Zabytkowa kapliczka pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku. Kapliczka ta została wybudowana za czasów sołtysa Michaela Gowin ut. 1813 pod koniec 1839 roku, któremu polecenie budowy wg przekazu ustnego zostało powierzone w proroczym śnie jako wotum dziękczynne.

Rodzina Mc Gowan przywędrowała na te ziemie ze Szkocji. Do 2009 roku do kapliczki przylegał dom rodziny Gowin, w którym rodzina mieszkała od pokoleń. Murowana, otynkowana i prostokątna kapliczka pokryta dachem siodłowym dachówką karpówką. Ze środka dachu wznosi się mała wieża, w której zamontowano dzwon z napisem:

Gegossen V. C. Loesch in Oppeln Michael Gowin Izoltys, Johan Juretko Urzendowy, Gregor Warzecha Ponek 1844

Tradycją do dziś jest brzmienie dzwonu, który ogłasza śmierć jednego z mieszkańców. Na wieży znajduje się mosiężna kula na której stoi krzyż. W 1925 r. Została wykonana nowa posadzka oraz drzwi drewniane wymienione w 2011 na witrażowe.

Kapliczka poważnie ucierpiała, zniszczeniu uległy wszystkie obrazy. Po wojnie zakupione zostały nowe, dzięki sponsorom, które jednak szybko zostały skradzione. Nowe malowidła i figury umieszczone zostały dzięki ofiarności lokalnej ludności. W 1999 r. dzięki zbiórce mieszkańców została położona przed obiektem kostka dekoracyjna.

W 2010 r. kapliczka wraz z gruntem została przekazana przez rodzinę Szaforz na własność gminy Strzelce Opolskie. W 2011 dzięki sponsorom, funduszom gminy oraz zaangażowaniu mieszkańców w czynie społecznym udało się odremontować zabytek i przywrócić do dawnej świetności.

Obecnie mieszkańcy spotykają się przy kapliczce na nabożeństwach majowych i różańcowych. Dwa razy do roku odprawiana jest msza święta w maju, kiedy obchodzone są Dni Krzyżowe oraz msza święta żniwna, jako podziękowanie za zebrane plony.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.491989, 18.374099[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.