Ewa Krawczyk-Szczepaniec

Wyjątkowy krzyż pokutny

Autor: Ewa Krawczyk-Szczepaniec

W małej miejscowości Wojsław, niedaleko Grodkowa w województwie opolskim w nietypowym miejscu tzn. na prywatnej łące stoi kamienna tablica pokutna wzniesiona w 1650 roku.

Na czworokątnym postumencie stoi kolumna, dźwigająca tablicę o wyciętych narożnikach, na której z jednej strony przedstawione jest ukrzyżowanie Chrystusa. W obramieniu tej strony płyty można dostrzec u góry sześcioramienne gwiazdki a po bokach umieszczone w ornamentalnej wici symbole cnót Boskich: wiary (krzyż), nadziei (kotwica) i miłości (serce).

Po drugiej stronie płyty znajduje się inskrypcja informująca o tym, że pomnik ten został wzniesiony przez mieszkańca lub mieszkańców Wojsławia jako zadośćuczynienie w ramach pokuty za pobicie wikarego katedry wrocławskiej Marcina Schuma, który był wówczas poborcą podatkowym.

Niegdyś płytę wieńczył trójkątny szczycik ze znakiem Opatrzności Bożej.

Lokalizacja kapliczki

50.720611, 17.360972

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.