Ewa Krawczyk-Szczepaniec

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14433″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Zapomniany pomnik św. Jana Nepomucena”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Ewa Krawczyk-Szczepaniec” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]We wsi Więcmierzyce w gminie Grodków, przy drodze tuż obok terenu kościoła p.w. św. Bartłomieja na wysokim cokole stoi pomnik.

Do niedawna tzn. do momentu kiedy postanowiłam oczyścić figurę z pokrywającego go bluszczu ukazała się figura św. Jana Nepomucena.

W nieznanym czasie została uszkodzona głowa, której potem nie udało się właściwie odtworzyć. Na cokole widnieje kartusz herbowy wraz z inskrypcją, informującą, że pomnik ufundował w 1739 roku baron Zygmunt Ferdynand von Seydlitz. Był on właścicielem wsi Więcmierzyce i radcą biskupów wrocławskich. Można dodać, że święty być może miał chronić wieś przed powodzią ponieważ jest ona położona w bliskim sąsiedztwie Nysy Kłodzkiej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.622833, 17.453444[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.