Bożena Ciesielska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14292″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż we wsi Zajeziorze w gminie Skępe”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Bożena Ciesielska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Betonowy krzyż z oryginalną drewnianą figurką Matki Boskiej Skępskiej stoi przy drodze Skępe-Zajeziorze. Niewielka figurka z końca XIX wieku stoi w oszklonej niszy. Jej twórcą był prawdopodobnie Paweł Miłkowski ze znanego na Ziemi Dobrzyńskiej i Kujawach rodu Miłkowskich.

Z informacji umieszczonej na krzyżu można się dowiedzieć, że fundatorem tej pamiątki był T. Zwierzchowski. Kapliczka została postawiona w 1936 roku.

Z inicjatywy mieszkańców wsi Zajeziorze krzyż został odnowiony, a figurka MBS odrestaurowana przez konserwatorów z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

12 września 2020 roku w sobotę o godzinie 17.30 odbyła się niecodzienna i wyjątkowa uroczystość, w której udział wzięli zainteresowani mieszkańcy Zajeziorza i Skępego, a nawet z odległych miejscowości jak Nowa Wieś koło Grudziądza. W modlitwie uczestniczyły władze Urzędu i Miasta Gminy w Skępem. Księża z obu skępskich parafii w Skępem poświęcili krzyż.
Warto zwrócić uwagę na krzyż i przyjrzeć się ludowej rzeźbie Matki Boskiej Skępskiej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.8540822, 19.3685416[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.