Bożena Ciesielska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12201″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Łąkiem w gminie Skępe 2″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Bożena Ciesielska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka zbudowana – jak głosi napis na tablicy – w 1945 r. Została odnowiona w sierpniu 2013 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Łąkie. Znajduje się po lewej stronie jadąc od Skępego przy drodze Łąkie-Franciszkowo.

Na uwagę zasługuje fakt, że w oszklonej niszy umieszczono ludową rzeźbę Matki Boskiej Skępskiej. Te figurki są najbardziej popularne na Ziemi Dobrzyńskiej. Rzeźbili je ludowi artyści z rodu Miłkowskich. Dariusz Chrobak z Czernikowa w jednym z wierszy (Litania Dobrzyńska do Matki) napisał tak:

Wy kopiaste Matki Skępskie

w kapliczkach, zakrystiach, feretronach,

ołtarzykach domowych,

popękane baniaste królowe

Wysłuchajcie nas czasem.

Figurka MBS jest widoczna z trzech stron, gdyż kapliczka ma trzy okna. Całość obiektu bardzo zadbana. Na frontowej części umieszczono napis o treści:

KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI ROK 1945

Ważną sprawą jest fakt, że przedwojenne Łąkie zamieszkiwali osadnicy niemieccy. Zostały po nich dwa cmentarze ewangelickie i kaplica.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.898322, 19.363498[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.