Bożena Ciesielska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11263″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figurka w Józefkowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Bożena Ciesielska” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ta wyjątkowa kapliczka ma bardzo długą historię, i to historię udokumentowaną nie tylko rozmowami z mieszkańcami Józefkowa, ale i zdjęciami jak wyglądała dawniej, a jak wygląda teraz. Jej dziejami zajął się młody mieszkaniec Józefkowa Przemysław Bartoszewicz. Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której warto poznać przeszłość figurki. W oszklonej niszy mieszkańcy umieścili drewnianą rzeźbę. Kształtem przypomina postać Matki Boskiej Skępskiej, ale nią nie jest. To Matka Boska Żurawińska, gdyż ma korale na szyi i kolczyki w uszach.

Dlaczego tak się stało, że akurat ten wizerunek został uhonorowany? Prawdopodobnie rzeźbę przynieśli pielgrzymi, idący na odpust do Skępego. Najpierw stała tu – jak ustalił P. Bartoszewicz – figurka słupowa, którą na początku wojny kazano rozebrać. Rzeźbę podczas II wojny światowej przechowywała pani Maria Gajewska. Po wojnie odbudowano kapliczkę, ale w innej formie. Była trójkondygnacyjna i miała gwiaździsty daszek. Uległa zniszczeniu (warunki atmosferyczne), więc w 1990 r. postanowiono ją odbudować na nowo.

Powstał obiekt dwukondygnacyjny z dwuspadowym daszkiem. Ludowa rzeźba cały czas była ta sama. Na tablicy umieszczono napis:

KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI LIPIEC 1990.

Kiedyś odprawiano przy kapliczce nabożeństwa majowe…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/J3WedK6T7Nw[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.