Strażnica w Borowym Młynie
Borowy Młyn – wieś w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Położona na Równinie Charzykowskiej, w regionie Kaszub zwanym Gochami. Na skraju wsi znajduje się Leśna Strażnica Tradycji i Patriotyzmu im Bohaterskich Gochów pod wezwaniem Chrystusa Obrońcy w Borowym Młynie.
Powstała w pierwszej dekadzie 2000 r. Stoi w miejscu gdzie w 16 lutego 1920 r. Kaszubi zbuntowali się przeciw projektowi wersalskiemu granicy i zorganizowaną manifestacją religijną zatrzymano jej tyczenie, nie obyło się bez poturbowań poprzez zmagania się palikami granicznymi. Stąd nazwa wojna palikowa. Efektem jej była korekta granicy na korzyść Polski.
Stanica spełnia rolę kaplicy przydrożnej oraz miejsca pamięci. Centralnym elementem stanicy jest drewniana figura Chrystusa, który swymi ramionami obejmuje całe Kaszuby. Inicjatorem wykonania stanicy była Fundacja Naji Goche a zwłaszcza jej prezes Zbigniew Talewski.
Miejscem jej lokalizacji jest wzgórze przy jeziorze Gwiazdy przy ul. Długiej czyli drodze Borowy Młyn – Brzeźno Szlacheckie, której budowanie według legendy nadzorował sam premier Felicjan Składkowski.
Stanica upamiętnia także osoby indywidualne w tym organizatorów wystąpienia ks. Alfonsa Schulca i ks.Bernarda Gończy wspomina ofiary represji hitlerowskich w latach 1939-1945 a poprzez tablicę informacyjną, informuje o wydarzeniach 1920 r.
Jest to miejsce rok rocznych uroczystości rocznicowych. W tym roku patronat nad nimi objął pan Prezydent RP Andrzej Duda.
Współautor: Dariusz Matosek