Kapliczka św. Wendelina w Rudzicy
W Rudzicy na Pogórzu Cieszyńskim szczególną czcią obdarzany jest św. Wendelin,jego imię nosi leśna dolinka oraz niewielka kapliczka, zbudowana w pobliżu źródełka o cudownych właściwościach. Kult średniowiecznego zakonnika, popularnego w dalekich krajach niemieckich, dotarł na Śląsk Cieszyński w XIX wieku.
W 1876 roku stanęła w Rudzicy kaplica, do której obecnie pielgrzymują wierni. Rudzica jest wioską położoną na Pogórzu Cieszyńskim, pomiędzy Skoczowem a Bielsko-Białą. Jednym z najciekawszych miejsc w Rudzicy jest Dolina Świętego Wendelina, z kaplicą poświęconą temu nieco egzotycznemu świętemu, oraz źródełkiem, z którego wypływa woda o cudownych, właściwościach.
Aby trafić do doliny, należy jadąc z Rudzicy do Strumienia skorzystać z informacji na drogowskazie i skręcić w prawo, a następnie zatrzymać się na niewielkim parkingu. Dalej czeka nas śródleśny spacer do kaplicy i źródełka.
Według przekazywanej w Rudzicy z dziada pradziada historii, za czasów cesarskiej Austrii wzięto jednego z tutejszych chłopaków do wojska. Stacjonował w górach, w Tyrolu. Od tamtejszych mieszkańców otrzymał obraz św. Wendelina. Żołnierz był pobożny i przywiózł go w rodzinne strony. Tutaj, w zalesionej ciemnej dolince zwanej Piekłem, powiesił obraz na wierzbie. Po pewnym czasie dolina z Piekła przemieniła się w Dolinę Świętego Wendelina.
Jej rozsławieniu dopomógł fakt, że znajdowało się tu źródło krystalicznej wody. Bardzo wcześnie okoliczna ludność uznała ją za cudowną. Szczególnie miała pomagać w chorobach oczu, a także gardła. Wnet wieść o cudownych właściwościach źródełka rozeszła się daleko. Zaczęła przyciągać coraz więcej wiernych. Przybywali z całej Polski, a także sąsiednich Czech. Widząc to, miejscowi kapłani otoczyli źródełko i drzewo płotkiem. W roku zaś 1876 zainicjowali wybudowanie zaś 1876 zainicjowali wybudowanie kapliczki, do której wstawiono wizerunek św. Wendelina.
Obraz w kaplicy jest wierną kopią obrazu z bazyliki Świętego Wendelina w Sankt Wendel.