Andrzej Szafraniec

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13261″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Maniowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Szafraniec” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Maniów – wieś królewska w województwie Podkarpackim, gminie Komańcza, nad rzeką Osława 100 m. od mostu na rzece i kilkadziesiąt metrów od drogi 897 tyłem do niej ponieważ dawniej droga biegła przy rzece stoi kapliczka. Jest to kapliczka domkowa wybudowana pod koniec 19 w. ale pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w schematyzmie w 1893 r.

Początkowo kryta była gontem i otoczona murkiem kamiennym. Jeszcze przed wojną dach zwieńczony baniastą cebulka pokryto blachą. Do 1947 roku służyła grekokatolikom, dopuszczono na odprawianie jednej mszy w roku. Po wojnie Maniów opustoszał i zostało kilka chałup i ta kapliczka. Erygowanie 1979 r. parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowym Łupkowie kapliczka pełniła rolę dojazdowej. Odprawiano w niej nabożeństwa rzymskokatolickie dla kilkunastu rodzin z Balnicy, Maniowa i Woli Michowej. Od frontu kaplicy postawiono dobudówkę z dykty mieszcząca kilkunastu wiernych.

Przestała pełnić swą funkcję w 1991 r. kiedy to postawiono w Woli Michowej dużej drewnianej kaplicy przeniesionej z Łupkowa Nowego. Spore zniszczenia w roku 2005 spowodował upadek na nią starej lipy obalonej przez wichurę, po czym zaczęła popadać w ruinę. Po staraniach 2010 roku leśniczego z Balnicy Ewy Pasiniewicz została odnowiona. Naprawiono dach, zalepiono pęknięcia, uzupełniono tynki, pomalowano ściany i dach oraz postawiono ogrodzenie z żerdzi. Nowego blasku kapliczce nadało małżeństwo Agnieszki i Rafała Zublowie z Wielkiej Brytanii. Mimo podupadłego wyglądu urzekła ich swym urokliwym stylem.

Ta szlachetna inicjatywa została dedykowana ku czci ich zmarłej w 2016 roku, 6 letniej córki Mai która odeszła zmagając się z nieuleczalną postacią raka. Prace przeprowadzono 8-13 maja 2917 roku państwo Zublowie przyjechali do Polski na czas remontu i osobiście brali udział w pracach. Wymieniono cały dach, pokryto blachą, odnowiono i pomalowano ściany. Leśnicy z własnej inicjatywy poprawili wyboisty zjazd z drogi do kapliczki, postawili nowe ogrodzenie drewniane i tablicę informacyjną.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.221418, 22.196112[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.