Andrzej Szafraniec

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13229″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Jana Nepomucena Pratulin”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Szafraniec” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Na rozstajach dróg piękna barokowa figura Jan N., bogato polichromowana. Kapliczka wpasowana jest w narożnik ogrodzenia cmentarza i terenu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, jest brogowa na słupach, odnawiana w 1932 roku i później. Choć ostatnie zmiany nie są korzystne (ceglane bazy słupów).

Istnieje przypuszczenie, że rzeźbę wykonał Bawarczyk Thomas były jezuita, żyjący w latach 1696-1745, osiedlony w Sandomierzu, a potem w Jarosławiu, autor kamiennej figury J. N. w Boćkach. Wtedy należało by ją datować najpóźniej na rok 1745.

Obiekt należy do grupy barokowych rzeźb z Podlasia i okolic. Zabytkowa rzeźba pochodzi z XIX wieku. Figura świętego osłonięta daszkiem stoi na murowanej podstawie, na której widnieje pamiątkowa tabliczka informująca o renowacji rzeźby w 1932 roku. Wedle legendy figura płynęła rzeką Bug, został wyłowiona z wody i ustawiona na cmentarzu unickim, potem przeniesiona i ustawiona przy drodze prowadzącej do sanktuarium.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.168637, 23.435310[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.