Kapliczka św. J. Nepomucena w Lubszy
Autor: Andrzej Szafraniec
Lubsza – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lubsza. Miejscowość wymieniona została w łacińskim dokumencie z 1264 roku wydanym przez kancelarię księcia Henryka III Białego gdzie miasto zanotowano – Lubych, a w roku 1284 Lubis.
Miejscowość została wymieniona w zlatynizowanej, staropolskiej formie Lubsch w dwóch łacińskich dokumentach: pierwszym wydanym 18 sierpnia 1284 roku we Wrocławiu i drugim z 5 marca 1360 roku w Brzegu. Notowana była również w jęz. niemieckim: w roku 1736 zanotowano nazwę Leubisch, a w 1936 Leubusch.
W latach 1973–1975 miejscowość była siedzibą gminy Pisarzowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.
Kapliczka p.w. Św. Jana Nepomucena w Lubszy powstała pod koniec XVIII wieku. Kapliczka stoi na terenie ogrodów parafii p.w. Św. Jakuba Starszego z wejściem na ulicę. Obok rośnie stary jawor. Kapliczka ustawiona jest na wzniesieniu, tylna jej część jest niższa, by zachować poziom. Kapliczka na rzucie prostokąta, z wydatnym dwuspadowym dachem. Kapliczka nie posiada okien. Obszerne wejście o łukowym zwieńczeniu, zamknięte ozdobną kratą. Sklepienie kolebkowe, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. Na półce figura św. Jana Nepomucena w wyraźnym kontrapoście. Święty, w dosyć skromnym stroju, skręca głowę w prawo, rękami nienaturalnie sięgając w lewo. Prawą ręką przyciska do piersi krzyż. W kapliczce stoi też ceramiczna figura Matki Bożej Niepokalanej.
Lokalizacja kapliczki:
50.610834, 19.000385