Nepomucen w Hucisku
Autor: Andrzej Szafraniec
Hucisko – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w południowo-wschodniej części gminy Boronów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Nazwa miejscowości związana jest z wytopem szkła, jaki miał miejsce na jej terenie najprawdopodobniej w XVII – XVIII wieku. Wcześniej w XVIII wieku miejscowość nosiła nazwę Stare Huty Szkła (Alte Glashütten), następnie w XIX wieku Althütten. Miejscowość nosiła także nazwę: Szklarnia, a od 1922 nosi obecną nazwę Hucisko.
Jedna z tych hut znajdowała się w tutejszej wiosce nad małym dopływem rzeki Liswarty. Druga huta nieopodal w lesie na skraju obecnego przysiółka Sitki. Na terenie miejscowości znajdują się pozostałości po zabudowaniach z II połowy XIX wieku oraz murowana kapliczka z 1925 roku św. Jana Nepomucena.
Została zbudowana z czerwonej cegły przez Józefa Walentka ze Sulowa. Dach pokryto czerwoną dachówką, nad wejściem na białym tle umieszczono rok powstania obiektu. Do niedawna znajdowała się w niej stara figura św. Jana Nepomucena pochodząca z starej bo osiemnastowiecznej drewnianej kapliczki. Kapliczka ta stała kiedyś przy drodze po przeciwnej stronie rowu. Figura ta zaginęła około 2000 roku, prawdopodobnie została wywieziona za granicę.
Nową obecnie znajdującą się kapliczce figurę wykonał rzeźbiarz Wilhelm Musik ze Stolarzowic w 2006 roku.
Lokalizacja kapliczki:
50.654062, 18.931220