Kaplica św. Floriana w Woźnikach
Woźniki – miasto w Polsce położone w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Woźniki. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1206 r., gdy biskup krakowski Fulko przekazał Opactwu św. Wincentego na Ołbinie pod Wrocławiem dziesięcinę ze wsi Voznici w diecezji krakowskiej. W 1241 r. po najeździe Mongołów zniszczony został gród na Górze Grojec, a tamtejsza ludność osiedliła się na terenie Woźnik. Po 1270 miejscowość otrzymała prawa targowe. W 1310 Woźniki zostają wymienione już jako miasto z komorą celną.
W Woźnikach znajdują się liczne zabytki, jednym z nich jest kapliczka św. Floriana. Na drodze z Woźnik do Ligoty woźnickiej, przy ulicy Florianek, około roku 1770 wzniesiono murowaną kapliczkę z rzeźbioną figurą Św. Floriana. Fundatorem kapliczki był miejscowy pan Antoni Hrabia Gaszyn.
Według legendy, pod kapliczką ma spoczywać skarb, który swą obecność w nocy sygnalizuje poprzez słaby niebieski płomyk. Po pożarze miasta w 1798 roku stacjonował w Woźnikach oddział pruskiego wojska, jeden z żołnierzy zauważył w tym miejscu, jak znikąd wynurzyła się kadź z pieniędzmi. Żołnierz ten jednak podczas poszukiwania skarbu wezwał diabła do pomocy sprawiając, że skarb na powrót przepadł zapadając się pod ziemię.