Andrzej Szafraniec

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14341″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka z św. Nepomucenem”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Szafraniec” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Miejsce (niem. Städtel) – wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Świerczów. Miejsce uzyskały lokację miejską w 1294 roku, zdegradowane około 1650 roku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego. Nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy lokalizacji – miejsca.

Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu najstarszą zanotowaną nazwę wsi podaje w staropolskiej formie Mieysce notując jej znaczenie jako An der Stadt. Niemcy zgermanizowali nazwę na Miesce w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie. Znajduje sie tam kilka zabytków, między innymi kapliczka nieopodal koscioła Wniebowzięcia Pana Jezusa. Kapliczka jest obiektem wzniesionym na planie prostokąta, murowana, otynkowana i nakryta dwuspadowym dachem krytym dachówką. W ścianie frontowej kapliczki znajduje się zwieńczone łukiem odcinkowym wejście, nad wejściem gzyms i niewielka prostokątna wnęka. W narożnikach szczytu i na szczycie murowane sterczyny – wieżyczki.

Wejście do kaplicy zabezpieczone ozdobną metalową kratą. Wewnątrz na przyściennej podstawie stoi ludowa polichromowana figura św. Jana Nepomucena z aureolą nad głową. Święty w uniesionej prawej ręce trzyma drewniany krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa, a w opuszczonej lewej – gałązkę palmy. Ludowy artysta pozbawił świętego zarostu[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.9460310, 17.7764355[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.