św. Jan Nepomucen w Marczowie
Świętego Jana Nepomucena, patrona: szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących, patrona mostów, będącego również orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą. Po prawej stronie od wejścia do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Święty ubrany w szaty kapłańskie, w prawej ręce trzyma krzyż z Jezusem, który oplata gałązka palmy. Postać ustawiona jest na blisko półtorametrowym, masywnym cokole, w jego dolnej części znajduje się wykuta intencja fundacyjna w języku łacińskim niestety, jest już bardzo mocno zatarta – zamalowana.
Kościół parafialny Św. Katarzyny obok którego stoi figura świętego, został wzniesiony w 1707 r. , restaurowany w XIX i XX w.
Marczów to tzw wieś łańcuchowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń w dolinie potoku Ośna nad rzeką Bóbr, pośród wzniesień Pogórza Izerskiego. We wsi znajdują się liczne kapliczki wybudowane w latach 1416-1810, kiedy to osada poddana była wpływom zakonu Benedyktynek z Lubomierza. Najstarsza z zachowanych kapliczek pochodzi z roku 1687 r. Marczów jest wsią wyjątkowo bogatą w świadectwa z przeszłości, związane z religią, wiarą i kulturą.
Jesteś drogowskazem kapliczko przydrożna,
Jesteś przypomnieniem dla pielgrzymów ziemi,
Że Pan Bóg jest wszędzie, w każdziutkim zakątku,
Na rozstajnych drogach i w leśnej zieleni.
Janina Rusek poetka ludowa z Karmanowic