Andrzej Szafraniec

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14236″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”św. Jan Nepomucen w Marczowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Szafraniec” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Świętego Jana Nepomucena, patrona: szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących, patrona mostów, będącego również orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą. Po prawej stronie od wejścia do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Święty ubrany w szaty kapłańskie, w prawej ręce trzyma krzyż z Jezusem, który oplata gałązka palmy. Postać ustawiona jest na blisko półtorametrowym, masywnym cokole, w jego dolnej części znajduje się wykuta intencja fundacyjna w języku łacińskim niestety, jest już bardzo mocno zatarta – zamalowana.

Kościół parafialny Św. Katarzyny obok którego stoi figura świętego, został wzniesiony w 1707 r. , restaurowany w XIX i XX w.

Marczów to tzw wieś łańcuchowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń w dolinie potoku Ośna nad rzeką Bóbr, pośród wzniesień Pogórza Izerskiego. We wsi znajdują się liczne kapliczki wybudowane w latach 1416-1810, kiedy to osada poddana była wpływom zakonu Benedyktynek z Lubomierza. Najstarsza z zachowanych kapliczek pochodzi z roku 1687 r. Marczów jest wsią wyjątkowo bogatą w świadectwa z przeszłości, związane z religią, wiarą i kulturą.

Jesteś drogowskazem kapliczko przydrożna,
Jesteś przypomnieniem dla pielgrzymów ziemi,
Że Pan Bóg jest wszędzie, w każdziutkim zakątku,
Na rozstajnych drogach i w leśnej zieleni.

Janina Rusek poetka ludowa z Karmanowic[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.045167, 15.644694[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.