Andrzej Szafraniec

Lokalizacja kapliczki:

Autor: Andrzej Szafraniec

Pławna Dolna to wieś w gminie Lubomierz, w powiecie lwóweckim, zamieszkiwana przez 500 mieszkańców. Pierwszy dokument informujący o istnieniu Pławnej to wiadomość, jaką zostawił 12 marca 1241 r. Henryk Pobożny, który pisał o ufundowaniu tu kościoła św. Bartłomieja.

We wsi Pławna Dolna zachowało się wiele kapliczek przydrożnych. Oprócz kapliczek szczególną atrakcją jest Kalwaria położona przy skrzyżowaniu drogi głównej prowadzącej ze Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry z drogą prowadzącą do Lubomierza. Ta kaplica Pławecka Pieta jest czwartym ołtarzem podczas uroczystości Bożego Ciała. Znajduje się ona przy drodze prowadzącej do kościoła św. Tekli i na miejscowy cmentarz. Niestety inskrypcja jest zamalowana. W szczycie wnęki napis:

Anno Domini 1961

Kaplica wydaje się jednak na o wiele starszą. Niestety, kilka godzin spędziłem w internecie, by znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tej Pławeckiej Piety. Informacji brak. Wielka szkoda, bo jest niezwykłej urody.

Lokalizacja kapliczki:

51.0510649, 15.5881079

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.