Andrzej Kozicki

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11610″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka z Lipniczka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Kozicki” size=”h2″][vc_column_text]Lipniczek (gmnina Lipnik, pow. opatowski, Świętokrzyskie).

Lipniczek to niewielki przysiółek, leżący na uboczu szlaków. W pobliskim lesie archeolodzy odkryli resztki warowni z IX/X wieku, w której stacjonowała węgierska załoga. W średniowieczu doliną Opatówki gdzie leży Lipniczek wiódł ważny trakt handlowy wchód – zachód.

Z napisów na postumencie wynika, że kapliczka pochodzi z początku XIX wieku, a w późniejszych czasach była kilkakrotnie odnawiana.

Inskrypcja na cokole:

Wyfundowano na większą cześć i chwałę Pana Boga Wszczechmogącego w Trójcy Świętej Jedynemu przez Feliksa i Łucję Wilczyńskich Małżonków w RP 1824 dnia 18 września. Za fondatorów dobrodziejów proszę o wstawienie do Boga. MR 1874, K.Ch 1891. Boże błogosław pracy rolnikom 1937.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50°44’18.43” N, 21°30’32.03” E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.