Andrzej Kozicki

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”11618″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Pieta z Włostowa”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Kozicki” size=”h2″][vc_column_text]Włostów (gmina Lipnik, pow. Opatowski, Świętokrzyskie).

Misternie rzeźbiona kamienna Pieta, przedstawiająca Matkę Boską pod Krzyżem, trzymającą w ramionach Jezusa. Krzyż opleciony jest winoroślą symbolizującą zmartwychwstanie i życie. Autor rzeźby jest nieznany. Napis na postumencie jest prawie całkowicie zatarty:

Na chwałę Panu Bogu…

Figura usytuowana jest od wschodniej strony Włostowa, tak, że pierwszą rzeczą, jaką oświetla wschodzące słońce jest właśnie Pieta. Jako fundatorkę Piety wymienia się Annę z Uniechowskich Siemianowską, żonę Franciszka Siemianowskiego, chorążego sandomierskiego ( + 1703 roku, pochowany w krypcie włostowskiego kościoła).

Są też jednak przypuszczenia, że Pieta jest o kilkadziesiąt lat starsza, tj. pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50°44’31.43” N, 21°27’26.24” E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.