Andrzej Dąbrowski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12887″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Idziego”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Andrzej Dąbrowski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka św. Idziego w Zrębicach.

Legenda mówi, że w czasie wielkiej zarazy dziesiątkującej okolicę, objawił się św. Idzi i wskazał sąsiadujące źródełko jako lekarstwo przeciwko zaraźliwej gorączce. Zaraza wkrótce ustąpiła. Fakt ten ma symboliczne znaczenie w dzisiejszym czasie (kwiecień 2020).

Zrębice w Gminie Olsztyn (częstochowski) to miejsce związane z kultem św. Idziego – znajduje się tu drewniany zabytkowy kościół, wspomniana kapliczka i źródełko oraz skała na której objawił się pustelnik Idzi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/spEkKg7g6vbnyRGn8[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.