Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12430″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Jan Nepomucen w Szczytach-Dzięciołowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Ta rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena powstała w połowie XVIII w. Do Szczytów-Dzięciołowa została sprowadzona przez ówczesnego właściciela wsi Jana Walentego Węgierskiego (ur. 1755 r., zm. 1797 r.), herbu Wieniawa. On również w 1785 r. ufundował stojącą obok drewnianą cerkiew p.w. Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie, przez wiele lat autorstwo figury przypisywano Janowi Chryzostomowi Radlerowi, artyście pracującemu na potrzeby dworu Branickich w Białymstoku.

Według najnowszych badań twórcą rzeźby był Sebastian Festinger, wybitny rzeźbiarz ze Lwowa. Wykonana z wapienia figura jest zabytkiem najwyższej klasy artystycznej, jednym z najcenniejszych tego typu na Podlasiu. Jest to również najdalej wysunięty na północ przykład dzieła lwowskiej rzeźby barokowej.

W związku z bardzo złym stanem zachowania w 2016 r. figura została do pracowni konserwatorskiej, gdzie przeszła kilkumiesięczną, kompleksową renowację. W trakcie tych prac zrekonstruowano również brakujące elementy tej rzeźby: prawą dłoń i przedramię, nos oraz krzyż z palmą. Inicjatorem i koordynatorem wszystkich tych działań była Fundacja im. Jana Walentego Węgierskiego. Wiele można byłoby pisać o historii tego św. Jana Nepomucena, katolickiego świętego stojącego obok murów okalających XVIII-wieczną cerkiew prawosławną. Żyją tu w symbiozie od dziesiątków lat dając świadectwo unikalności tego miejsca.

To miejsce przypomina, że od wielu wieków na tych ziemiach, na Podlasiu przenikają się kultury Wschodu i Zachodu. Zachęcam do przeczytania wspaniałej książki pod redakcją Wojciecha Konończuka, Figura Św. Jana Nepomucena ze Szczytów-Dzięciołowa. Lwowska Rzeźba rokokowa na Podlasiu, Warszawa 2018 r. Warto jeszcze dodać, że św. Jan Nepomucen z Szczytów-Dzięciołowa znalazł się na Znaczku Turystycznym nr 285 (patrz http://www.znaczki-turystyczne.pl/znaczkowe-miejsca-turystyczne.html?lS=25&lid=&cat=315).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.742902, 23.356152[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDcwMzcuMjIyNTE2MDA4Njg3JTIxMmQyMy4zNDU2NjI1ODMzMzkwNjMlMjEzZDUyLjc0MzQwNzY5MDgwOTM5JTIxMm0zJTIxMWYwJTIxMmYwJTIxM2YwJTIxM20yJTIxMWkxMDI0JTIxMmk3NjglMjE0ZjEzLjElMjEzbTMlMjExbTIlMjExczB4MCUyNTNBMHgwJTIxMnpOVExDc0RRMEp6TTBMalVpVGlBeU04S3dNakVuTWpJdU1pSkYlMjE1ZTAlMjEzbTIlMjExc3BsJTIxMnNwbCUyMTR2MTU2NzM1OTY5NzM0OCUyMTVtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIyJTIwd2lkdGglM0QlMjI2MDAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMmJvcmRlciUzQTAlM0IlMjIlMjBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4lM0QlMjIlMjIlM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.