Adam Murawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12390″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Zbucz – dwa krzyże”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Adam Murawski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Zbucz to jedna z wielu pięknych wsi na Podlasiu leżąca w powiecie hajnowskim, w gminie Czyże.

Na rozstaju lokalnych dróg, przy wyjeździe do wsi Morze znajdują się dwa przydrożne krzyże. Jeden katolicki, drugi prawosławny. To symbol wielokulturowości Podlasia, zgodnego, wielowiekowego współżycia przedstawicieli dwóch religii chrześcijańskich.

Krzyż prawosławny różni się od krzyża łacińskiego tym, że na pionowej belce ma nie jedną, a trzy poprzecznice. Górna pozioma belka oznacza tabliczkę napisem INRI, przybitą nad głową Ukrzyżowanego Chrystusa, do środkowej najdłuższej belki poziomej przybite były ręce Jezusa, dolna stanowiła podnóżek pod nogi. Ta najniższa belka przymocowana jest do krzyża zawsze skośnie.

Według tradycji prawosławnej koniec tej belki uniesiony do góry wskazuje niebo (po lewej stronie zdjęcia, a po prawej od Ukrzyżowanego Chrystusa), do którego udał się nawrócony łotr razem z Chrystusem. Drugi koniec tej belki opuszczony jest ku dołowi, wskazując piekło, które pochłonęło drugiego, zatwardziałego łotra. Obydwa krzyże przydrożne ze Zbucza pomalowane są na niebiesko. Ten prawosławny wyróżnia się oryginalnym, trójlistnym zakończeniem ramion krzyża. Przypominają one serca. Pionową, drewnianą belkę zwieńcza mały, żelazny, równoramienny krzyż. U podstawy tego krzyżyka umieszczony jest księżyc w kształcie rogala symbolizujący noc.

Niektórzy interpretują znak księżyca jako symbol Najświętszej Maryi Panny Marii, która podobnie jak księżyc świeci nie swoim światłem, lecz odbitym od Chrystusa. To specyfika wielu podlaskich krzyży przydrożnych. Ta forma stanowi sama w sobie arcydzieło kowalskiego kunsztu.

Obecnie takie krzyże spotykane są już bardzo rzadko.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.740702, 23.426367[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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” size=”450″][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.