Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej w Kacwinie
Autor: Kornelia Sczekała
Na zboczu góry Krzyżowa przy starym trakcie prowadzącym z Kacwina do Łapsz Niżnych stoi najstarsza kapliczka, czas powstania datuje się na ok. 1750r. Otulona drzewami murowana, tynkowana nawet kiedyś wnętrze zdobiła polichromia dziś już nieistniejąca.
W ołtarzu był obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem na tle obłoków, ale obraz został niestety skradziony kilka lat temu. Według relacji kapliczkę wybudowano jako ofiara wotywna dla Panny Maryi po epidemii lub jak podaje inny przekaz po wielkim pożarze który strawił dużą część wsi.
Drzwi kapliczki zwrócone były celowo w stronę wsi, aby kapłan sprawujący mszę błogosławił całą wieś, chroniąc przed nieszczęściem.
Ciekawostką jest też to że prawdopodobnie w tym miejscu spoczywają tureccy dostojnicy jadący do Polski po wyprawie wiedeńskiej, a ciekawostką jest fakt że w 1685r. przechodziły przez wieś chorągwie Jana III Sobieskiego i to tutaj prawdopodobnie dosięgła ich epidemia.
Kapliczkę w 1912r. odrestaurowano a w 1970r. otrzymała przywilej ks. kardynała K. Wojtyły jako status kaplicy mszalnej. Do dnia dzisiejszego
5 sierpnia w święto Matki Bożej Śnieżnej odprawiana jest msza, a dawniej w dni krzyżowe przychodziły tutaj procesje.
Lokalizacja kapliczki:
49.379555730833204, 20.286998660581293