Matka Boska Telefoniczna z Boernerowa

Autor: Grzegorz Kur
Matka Boska Telefoniczna z Boernerowa. Taką nazwę odlanej z brązu w 1933 r figurze nadał warsavianista Jerzy Kasprzycki. Dlaczego taka nazwa, ano dlatego, że postawiona na osiedlu pracowników poczty i telegrafów, powstałym przy radiostacji transatlantyckiej, na terenie dawnego poligonu.
Autorem rzeźby jest Jan Goliński.
Figura ustawiona na trzymetrowym cokole, obłożona płytami z piaskowca. Cokół w stylu modernistycznym – ma obłe kształty, symetrycznie umieszczone relingi, będące obramowaniem postumentu. Jest stylizowany na element wyposażenia statku.
Pierwotnie figura miała znajdować się w Gdyni na szczycie latarni morskiej !
Pod koniec lat 20-tych XX w, rozpisano w Gdyni konkurs na pomnik Zjednoczenia Ziem Polskich.
Praca Jana Golińskiego, zakładała powstanie monumentalnej latarni morskiej na szczycie której miała być umieszczona owa figura Matki Boskiej. Latarnia miała też być obiektem otwartym dla mieszkańców, poprzez umieszczenie na niej tarasów widokowych. Niestety projekt nigdy nie doczekał się realizacji.
W 1932 r. z inicjatywy ministra Poczty Ignacego Boernera, ( od jego nazwiska powstała nazwa osiedla ), ustawiono figurę w obecnym miejscu.
Szczęśliwie przetrwała czasy wojny. W 1949 r. umieszczono pod nią kamień upamiętniający poległych powstańców warszawskich, którzy polegli w okolicy 2.08.1944, wycofując się do puszczy Kampinowskiej.
Co ciekawe, w trakcie powstania na osiedlu stacjonował węgierski oddział, który dał pod figurą Matki Boskiej koncert dla mieszkańców. Wśród zagranych utworów był także Hymn Polski !
Koncert został przerwany przez niemieckiego oficera, który zorientował się jakie utwory były grane.
Figura Matki Boskiej 9.08.2017 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.
Jest to dzieło sztuki o wysokich walorach artystycznych.
Jest ona najprawdopodobniej najpiękniejszą figurą Matki Boskiej z dzieciątkiem jaka powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest ona inna, niż inne z innych rzeźb, kapliczek, czy pomników.
Lokalizacja kapliczki:
52.26547253295844, 20.89853837389666