Św. Rita z Winowa
Autor: Anna Iwaniec-Buczyńska
Winów – część miasta Opole w województwie opolskim. Miejscowość wraz z jej obrębem ewidencyjnym włączono do Opola 1 stycznia 2017. Przed włączeniem miejscowość była wsią w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Prószków. Winów leży ok. 3–4 km na południe od centrum miasta, na wzgórzu, które jest najwyższym punktem widokowym w okolicy. Stare opowiadania i podania donoszą, że w czasach pogańskich było to wzgórze święte (Święty Gaj), na którym składano ofiary bogom. Wzgórze jest pozostałością wysokiego lewego brzegu Odry, naniesionego przez spływający jej szerokim nurtem lodowiec, który pchał przed sobą zwały gruntu i kamieni. Wysokość to ok. 194 m n.p.m. Przed wojną było to miejsce wypoczynkowe dla Opola. W Winowie znajduje się tzw. „najmniejsze” Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej jest kopią kaplicy z Schönstatt koło Koblencji – kolebki i centrum międzynarodowego ruchu katolickiego o charakterze maryjnym. Miejsce to ma swoje szczególne posłannictwo, wyrażone w nazwie – SANKTUARIUM COENACULUM (Wieczernik). Pielgrzymuje się tu na rekolekcje i dni skupienia. Tutaj Maryja, KRÓLOWA WIECZERNIKA wyprasza przybywającym dary Ducha Świętego, uczy modlitwy, kształtuje współczesnych apostołów, czeka na każdego człowieka.
Z Winowem związany jest Wojciech Liguda – polski działacz narodowy i społeczny, oraz jego syn Alojzy – duchowny katolicki, błogosławiony z grona 108 męczenników.
22 maja 2022 w Winowie miało miejsce poświęcenie nowej figury i kapliczki świętej Rity.
Inicjatywę wybudowania kapliczki świętej Rity, a w związku z tym również kultu, z radością przyjął i pobłogosławił kustosz Sanktuarium św. Rity w Głębinowe, ks. Przemysław Seń. Kapliczkę sfinansowali głównie winowscy parafianie. W dniu poświęcenia kapliczki, mieszkańcy przynieśli ze sobą róże, które również zostały poświęcone. Kwiat róży nierozerwalnie wiąże się z kultem św.Rity . Również samą Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach.
Lokalizacja kapliczki:
50.63711587688739, 17.905121501037332