Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12404″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święta Katarzyna z peronu w Gliwicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Mirosław Szostak” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]25.11.2017 roku ks. Orszulik proboszcz parafii parafii pw. Chrystusa Króla poświęcił figurę św. Katarzyny na peronie drugim dworca PKP w Gliwicach. Dokonując tego aktu wypowiedział te słowa:

Chcemy poprzez ten akt poświęcenia odnowionej figury prosić św. Katarzynę, aby ona strzegła przede wszystkim bezpieczeństwa pracy na kolei, błogosławiła wszystkim kolejarzom, ich rodzinom, by podróżni zawsze przez jej orędownictwo docierali do celu swojej drogi. Niech ta modlitwa poświęcenia będzie także modlitwą za kolejarzy oraz za tych wszystkich, którym św. Katarzyna towarzyszyła, a dzisiaj są już po drugiej stronie życia.

Figurę patronki kolejarzy ustawiono w tym miejscu w 1997 roku z inicjatywy Tadeusza Bronickiego dyżurnego ruchu stacji Gliwice.

Podczas niedawno zakończonego remontu dworca kapliczka została uszkodzona. Po renowacji w specjalistycznym zakładzie Piekarach Śląskich powróciła na swoje miejsce Po tym doniosłym akcie wszystkim zebranym podziękował pan Henryk Sadowski wieloletni pracownik PKP z węzła Tarnowskie Góry. To właśnie dzięki jego inicjatywie i staraniom poświęcono kapliczkę z patronką kolejarzy. Kapliczka z św. Katarzyną umieszczona jest na drewnianym podkładzie kolejowym z kolejarskim znakiem.Całość umieszczono na murowanym ceglanym cokole. Na nim umieszczono tabliczkę z napisem:

Święta Katarzyno Miej Nas w Opiece.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.3006367, 18.6784275

[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.