Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12068″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Matka Boska Niepokalana-Niezwyciężona”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Mirosław Szostak” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Figura Matki Bożej Niepokalanej stoi na na 1 peronie stacji kolejowej Teresin Niepokalanów. Figurę Matki Bożej ufundowano w 1936 roku przez Wydawnictwo Milicji Niepokalanej. Działało one przy pobliskim klasztorze franciszkanów. Zamysłem projektanta był postument w stylizowanym kształcie orła, godła państwa polskiego. Budujàc kapliczkę w ten formie bracia franciszkanie chcieli symbolicznie oddać ziemię teresińską Matce Boskiej Niepokalanej.

Budowniczym kapliczki był Julian Gajewski z synem Mieczysławem znani kamieniarze z Sochaczewa. Figura Maryi została odlana w zakładzie Z. Krynickiego w Warszawie z stopu metali. W niedzielę 13 września 1936 odbyła się uroczystość poświęcenia figury. Dokonał tego proboszcz Szymanowa Wincenty Siedlecki. Po poświęceniu figury ksiądz wygłosił do przybyłych kazanie. Następnie orkiestra odegrała zwrotkę hymnu milicyjnego. Po odśpiewaniu Matko Niebiańskiego Pana głos zabrał o Maksymilin Kolbe gwardzian założyciel Niepokalanowa. Podziękował on w serdecznych słowach licznie zebranym ludziom za pobożny udział w uroczystości.

Przyjeżdżający do Niepokalanowa pielgrzymi już na dworcu spotykają Matkę Boską zatrzymują, modlą się. W 1945 roku Niemcy wycofując się niszczyli infrastrukturę kolejową. Wysadzili więc dworzec kolejowy… Cudem ocalał postument Maki Bożej. Władze komunistyczne podczas elektryfikacji kolei zażądały przeniesienia postumentu. Gwardian ojciec Paweł Domański zdecydowanie odmówił. Wtedy to 31. 07. 1967 roku doszło do katastrofy kolejowej zderzenia dwóch pociągów. W katastrofie nikt nie ucierpiał a figura Matki Bożej pozostała na swoim miejscu. Po tej katastrofie zaniechano pomysłu przeniesienia Matki Bożej…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

52.2019690, 20.4172060

[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.