Figura Matki Bożej Niepokalanej stoi na na 1 peronie stacji kolejowej Teresin Niepokalanów. Figurę Matki Bożej ufundowano w 1936 roku przez Wydawnictwo Milicji Niepokalanej. Działało one przy pobliskim klasztorze franciszkanów. Zamysłem projektanta był postument w stylizowanym kształcie orła, godła państwa polskiego. Budujàc kapliczkę w ten formie bracia franciszkanie chcieli symbolicznie oddać ziemię teresińską Matce Boskiej Niepokalanej.
Budowniczym kapliczki był Julian Gajewski z synem Mieczysławem znani kamieniarze z Sochaczewa. Figura Maryi została odlana w zakładzie Z. Krynickiego w Warszawie z stopu metali. W niedzielę 13 września 1936 odbyła się uroczystość poświęcenia figury. Dokonał tego proboszcz Szymanowa Wincenty Siedlecki. Po poświęceniu figury ksiądz wygłosił do przybyłych kazanie. Następnie orkiestra odegrała zwrotkę hymnu milicyjnego. Po odśpiewaniu Matko Niebiańskiego Pana głos zabrał o Maksymilin Kolbe gwardzian założyciel Niepokalanowa. Podziękował on w serdecznych słowach licznie zebranym ludziom za pobożny udział w uroczystości.
Przyjeżdżający do Niepokalanowa pielgrzymi już na dworcu spotykają Matkę Boską zatrzymują, modlą się. W 1945 roku Niemcy wycofując się niszczyli infrastrukturę kolejową. Wysadzili więc dworzec kolejowy… Cudem ocalał postument Maki Bożej. Władze komunistyczne podczas elektryfikacji kolei zażądały przeniesienia postumentu. Gwardian ojciec Paweł Domański zdecydowanie odmówił. Wtedy to 31. 07. 1967 roku doszło do katastrofy kolejowej zderzenia dwóch pociągów. W katastrofie nikt nie ucierpiał a figura Matki Bożej pozostała na swoim miejscu. Po tej katastrofie zaniechano pomysłu przeniesienia Matki Bożej…