Marek Moczulski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”12453″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Przypadkowe spotkanie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marek Moczulski” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Stacja Baby, z pewnością bardziej przez przypadek niż pamięć o Władysławie Stanisławie Reymoncie (1867-1925), który tu właśnie w 1886 r. rozpoczynał swoją służbę na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, zachowała najwierniej swój wygląd z lat osiemdziesiątych XIX wieku. I pewnie taką zapamiętał ją pierwszy noblista Niepodległej. Szkoda, że kilka lat temu rozebrano wiekowy magazyn.

Mało prawdopodobne, by pisarz widział w Babach inną ważną pamiątkę. „W pierwszą rocznicę wyzwolenia Polski z pod najazdu wroga dn. 11 listopada 1918 r. kolejarze st. Baby” postawili w pobliżu przejazdu metalowy krzyż z Pasyjką. I znów, gdyby nie przypadkowe spotkanie przy nim z panem Sylwestrem Stępnickim pewnie na tym skończyłaby się moja wiedza o tym zabytku.

Dziadek pana Sylwestra, Stefan Krysztofiak – zawiadowca odcinka drogowego w Babach, a następnie zastępca odcinka drogowego w Rokicinach – 3 maja 1923 r. założył księgę pamiątkową, w której na początku umieścił wykaz zawiadowców, torowych, robotników, dróżników przejazdowych, zwrotniczych, bileterów, kasjerów, telegrafistów i pompiarzy ze stacji Baby, którzy krzyż ufundowali.

Jeden z następnych wpisów zawiera wykaz pracowników, którzy złożyli składki na remont kapliczki w 1966 r. Zbiórki dokonał i nadzorował prace Stefan Krysztofiak. Zebrano 1571 zł. Wydano je na siatkę, furtkę, cement, rozpuszczalnik. Trzydzieści lat później za pieniądze zebrane przez ofiarodawców – ich wykaz sporządził już pan Sylwester – postawiono płot żelazny, kupiono krzewy, kwiaty i wazony, krzyż pomalowano. Takim widziałem go 9 lipca 2018 r., a fragment w cudzysłowie zaczerpnąłem z tablicy wmurowanej w kamienną podstawę krzyża.

Tekst i fot. Marek Moczulski[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.537831, 19.718043

[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.