Kapliczka szafkowa
ul. Stefana Czarneckiego
Autor: Kornelia Sczekała
Na zakręcie drogi w lesie na metalowym słupie stoi kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka pokryta dwuspadowym daszkiem z ozdobną falbanką z przodu szczyt zwieńczony metalowym krzyżykiem. Od frontu nieprzeszklona przód zaopatrzony ozdobną balustradką, całość otoczona drewnianym płotkiem. Okoliczności fundacji są nieznane ale zdaniem ks. Kempy nieżyjącego już którego przodkowie mieszkali w Królówce pochodzi ona z XIX wieku.
Kapliczka usytuowana w lesie na rozstaju kilku dróg stanowiła punkt orientacyjny. Jako że to teren Śląska to mówiono ”tam pod łobrozkiem ”
umawiano się na zbieranie jagód, grzybów. Ale też pod łobrozkiem miały miejsca tajne spotkania ludności Królówki, Woszczyc, Zgonia poprzedzające powstania śląskie których inicjatorem był Ludwik Pisarek. Z tego miejsca wyruszali do II i III Powstania Śląskiego. Prawdopodobnie pod łobrozkiem zakopano zawoskowany słój ze spisem wszystkich powstańców z okolicy, ale po wojnie w latach 40-tych jeden z synów uczestnika powstań a zarazem sojusznik nowej władzy wykopał ów spis i ukrył lub najprawdopodobniej zniszczył mimo usilnych starań rodziny ks. Kempy która pragnęła ocalić historyczny dokument.
Spotykamy je często, spostrzegamy rzadko ,stoją przy drodze, w lesie, na wsi, przy szlaku a to kolejna kapliczka która powstała na rozstajach i jest niemym świadkiem ważnych historii które trzeba utrwalać. Co roku w pierwszą środę maja odbywa się tu uroczyste nabożeństwo majowe.
Lokalizacja kapliczki:
50.075273, 18.7865158