Kazimierz Niechwiadowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14409″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Urciszkach na Białorusi”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Niechwiadowicz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Kapliczka w Urciszkach na Grodzieńszczyźnie

Urciszki w obecnym rejonie Iwie. Przed wojną duża wieś (w 1939 roku 96 chat i 539 mieszkańców, w 1999 roku 86 chat i 86 mieszkańców a obecnie jest ich znacznie mniej). Wioska leży przy drodze z Sobotnik do Iwia (18 km) i znajduje się już w granicy administracyjnej gminy i miasta Iwie.

Trasa: Sobotniki-Mażule i Małe Mażule (tzw. Szlacheckie)-Wasilewicze-Chilewicze-Wodole-Urciszki-Iwie. Dobra asfaltowa droga wiodąca to pośród sosnowych borów, to między rozległymi polami i wygonami poprzecinanymi na bliskim horyzoncie kreskami lasów.

W Urciszkach jest kaplica Matki Bożej Miłosierdzia (4 pierwsze zdjęcia), w której znajduje się ciekawy obraz Świętej Anny, i urocza niewielka kapliczka (zdjęcia pozostałe). Sama wioska ma bardzo bogatą historię z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, zapisaną w dokumentach od końca XVI wieku. Zdjęcia pochodzą z bardzo ciekawego i świetnego białoruskiego portalu www.radzima.org, który ma polską wersję. Autorzy zdjęć: Walenty Nikiforow, radziwill. by, globus.tut.by. Ostatnie foto przedstawia gratulacje jakie z kolejnej rocznicy niepodległości Stanów zjednoczonych Ameryki wszystkie szkoły w Polsce przesłały do jubilata. Oryginały znajdują się w bibliotece Kongresu USA. Jeżeli ktoś jest członkiem grupy Powiat Lidzki, to proszę ten post tam udostępnić. Urciszki przed wojną należały do powiatu lidzkiego.

Do kolażu dołączony jest fragment przedwojennej mapy, na której co prawda nie ma Urciszek, ale są inne miejsca z kapliczkami, które zgłosiłem do konkursu: Lipniszki, Rockiszki, Korejwicze, Żemłosław, Kwiatkowce, Kudejsze.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

53.987275, 25.773661[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.