Kazimierz Niechwiadowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14283″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Lipniszkach na Białorusi”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Kazimierz Niechwiadowicz” size=”h2″][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]Z Lipniszek jest blisko do kilku historycznych miejsc wielkiego Księstwa Litewskiego, które przed wojną były w granicach państwa polskiego i w których nadal mieszka sporo naszych rodaków: Lida, Gieraniony, Traby, Iwie, moje rodzinne miasteczko Sobotniki, mała wioska Trokiele z kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny który jest głównym sanktuarium Maryjnym diecezji grodzieńskiej.

Jeżeli turysta znajdzie się w miasteczku Lipniszki, to zobaczy godną uwagi przydrożną kapliczkę z Jezusem trzymającym krzyż na plecach. Ten nieduży pomnik zbudowany w 1890 roku przez lipniskich parafian jest białoruską kulturowo-historyczną wartością. Kapliczka jest umieszczona na miejscu, gdzie wcześniej stał kościół zbudowany w 1804 roku, który spalił się w 14.02.1890 roku. Wcześniej w tym samym miejscu stał kościół Świętego Kazimierza fundacji króla Zygmunta I z 1510 roku, który spłonął na początku 18go wieku. Kościół obecny, już w innym miejscu, zaczęto budować w 1900 roku przez proboszcza ks. Jana Mokrzeckiego, przy pomocy finansowej dziedzica Stanisława Wolskiego i pracy parafian. Nowa świątynia została konsekrowana w 1927 roku przez arcybiskupa wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego.

(…) W Lipniszkach mieliśmy pięciominutowy postój. Ruszyliśmy dalej ze skraju dużego placu, na którym w XIX wieku stały sukiennice zbudowane w stylu neogotyckim. Zbliżyliśmy się do prostopadłej do naszej jazdy ulicy i stojącego przy niej drogowskazu wskazującego w prawo kierunek na Iwie, a w lewo na Trokiele i Woronowo oraz osobno na Gieraniony. Przy tej samej ulicy, ale trochę dalej stał kolejny drogowskaz. Jedno jego ramię było skierowane prosto na Trokiele i Woronowo, drugie w prawo na Gieraniony i Sobotniki za dużą murowaną kapliczką z Jezusem trzymającym krzyż na plecach. My skręciliśmy na Iwie, a ja tęsknym okiem i myślami podążyłem utartym szlakiem do mojego miasteczka, a za niedługo byłem tam nareszcie fizycznie (…).

Z mojej książki Nad Gawią, Poznań 2018 i 2019.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.006317, 25.607125[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.