Zygmunt Dziedziński

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5023″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Grotowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Stara kapliczka kolumnowa

Grotowice gm. Rzeczyca, pow. Tomaszów Mazowiecki.

Jedna z najstarszych kapliczek w woj. łódzkim. Kolumnowa kapliczka o wysokości 510 cm. Wykonana z piaskowca łamanego.

W górnej części posiada tzw. czterostronną latarnię z czterema niszami w formie arkad, skierowanymi w cztery strony świata. W niszach umieszczone były niegdyś obrazy religijne. Na szczycie latarni zamieszczono rzeźbione herby Ciołek i Rawicz.

Fundatorem kapliczki był dziedzic posiadłości Grotowice – Mateusz Grotowski.

Postawił ją na pamiątkę bitwy pod Guzowem, która odbyła się 5 lipca 1607r. i w której brał udział jako żołnierz króla Zygmunta III Wazy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.