Zygmunt Dziedziński

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6942″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w muzeum wsi lubelskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Drewniana kapliczka kłodowa

Lublin – muzeum wsi lubelskiej.

Bardzo ciekawa w stylu kapliczka drewniana tzw. kłodowa – wystrugana z kłody drewna. Stała pierwotnie we wsi Kolanówka na Lubelszczyźnie, przed którą to zgodnie z tradycją odprawiane były nabożeństwa majowe i różańcowe, a sprzed kapliczki wyruszała corocznie procesja podczas obrzędu poświęcania pól.

Obecna kapliczka została wykonana w roku 1979, przez pracownika muzeum p. Stanisława Jakubczaka i jest kopią oryginału z początku XX wieku. W niszy kapliczki umieszczona jest piękna rzeźba Chrystusa Frasobliwego, której autorem jest Marian Bielak. Figura ta jest kopią oryginału z 1900 r.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.