Zygmunt Dziedziński

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6933″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Smardzewicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż w pobliżu sanktuarium

Smardzewice, gm. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie.

Drewniany polny krzyż, stojący aktualnie w pobliżu Sanktuarium Parafialnego pw. św. Anny. Nazwa tej miejscowości pochodzi od grzyba zwanego smardzem, który był bardzo często zbierany w okolicznych lasach.

Wg. legendy i podań w tej miejscowości i w tym miejscu roku 1620 ubogiemu wieśniakowi – Wojciechowi Głowie ukazała się św. Anna – matka Najświętszej Maryi Panny i wyraziła prośbę aby czczono ją w tym miejscu razem z córką Maryją i wnukiem Jezusem. W miejscu objawienia wzniesiono drewniany krzyż. Miejsce objawienia zaczęło szybko słynąć z doznawanych cudów, których łaski wspierały mieszkańców.

Około 300 metrów od objawienia postawiono drewniany kościół, a  w roku 1683 postawiono murowaną świątynię pw. Anny, która została powierzona ojcom Franciszkanom przez ówczesnego biskupa Mateusza Łubińskigo.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.