Katowice Piotrowice ul. Grottgera
Kaplica murowana, nietynkowana z dwuspadowym dachem krytym blachą. Od strony północnej sześcioboczna sygnaturka zwieńczona stożkowym dachem krytym blachą z metalowym krzyżem. W elewacji od strony południowej portal ze stylizowanym przedstawieniem gołębicy w naświetlu. W absydzie obraz Chrystusa Miłosiernego. Łęki okienne i narożniki podkreślone ceglanymi lizenami.
Historia Kaplicy
Początki kaplicy sięgają pobytu wojsk szwedzkich w Piotrowicach. Kaplica upamiętnia bitwę w Piotrowicach w 1644 roku podczas wojny trzydziestoletniej. Pierwotnie była tylko kamienna absyda z dostawioną drewnianą nawą. W przeszłości gdy mieszkańcy Piotrowic należeli do kościoła w Mikołowie, zbierali się przy kaplicy w celu odmówienia modlitwy. W 1922 roku na pamiątkę połączenia części Górnego Śląska z Polską i uczczenia pamięci Piotrowiczan poległych w drugim i trzecim powstaniu śląskim, kaplica została odbudowana. Poprawiono wtedy pierwotną absydę i domurowano nawę. Kaplicę budowali powstańcy z Piotrowi, którzy wewnątrz umieścili płytę z nazwiskami poległych:
- Brzozok Augustyn – poległy w II Powstaniu Śląskim
- Gierlotka Michał – poległy w III Powstaniu Śląskim
- Kasza Stanisław – poległy w III Powstaniu Śląskim
- Kurdziel Robert – poległy w III Powstaniu Śląskim
- Limański Filip – poległy w III Powstaniu Śląskim
- Mrowiec Feliks – poległy w III Powstaniu Śląskim
- Widuch Wilhelm – poległy w III Powstaniu Śląskim
Podczas procesji Bożego Ciała w latach pięćdziesiątych XX wieku stawiano tutaj trzeci ołtarz. Przy tej kaplicy w dniu 15.10.1983 roku odbył się apel poległych Powstańców.
Kaplicę ponownie odremontowano w roku 2000.