Zofia Wieczorek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4522″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Murowana kapliczka w Piotrowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Katowice Piotrowice ul. Grottgera

Kaplica murowana, nietynkowana z dwuspadowym dachem krytym blachą. Od strony północnej sześcioboczna sygnaturka zwieńczona stożkowym dachem krytym blachą z metalowym krzyżem. W elewacji od strony południowej portal ze stylizowanym przedstawieniem gołębicy w naświetlu. W absydzie obraz Chrystusa Miłosiernego. Łęki okienne i narożniki podkreślone ceglanymi lizenami.

Historia Kaplicy

Początki kaplicy sięgają pobytu wojsk szwedzkich w Piotrowicach. Kaplica upamiętnia bitwę w Piotrowicach w 1644 roku podczas wojny trzydziestoletniej. Pierwotnie była tylko kamienna absyda z dostawioną drewnianą nawą. W przeszłości gdy mieszkańcy Piotrowic należeli do kościoła w Mikołowie, zbierali się przy kaplicy w celu odmówienia modlitwy. W 1922 roku na pamiątkę połączenia części Górnego Śląska z Polską i uczczenia pamięci Piotrowiczan poległych w drugim i trzecim powstaniu śląskim, kaplica została odbudowana. Poprawiono wtedy pierwotną absydę i domurowano nawę. Kaplicę budowali powstańcy z Piotrowi, którzy wewnątrz umieścili płytę z nazwiskami poległych:

  1. Brzozok Augustyn – poległy w II Powstaniu  Śląskim
  2. Gierlotka Michał – poległy w III Powstaniu  Śląskim
  3. Kasza Stanisław – poległy w III Powstaniu  Śląskim
  4. Kurdziel Robert – poległy w III Powstaniu  Śląskim
  5. Limański Filip – poległy w III Powstaniu  Śląskim
  6. Mrowiec Feliks – poległy w III Powstaniu  Śląskim
  7. Widuch Wilhelm – poległy w III Powstaniu  Śląskim

Podczas procesji Bożego Ciała w latach pięćdziesiątych XX wieku stawiano tutaj trzeci ołtarz. Przy tej kaplicy w dniu 15.10.1983 roku odbył się apel poległych Powstańców.

Kaplicę ponownie odremontowano w roku 2000.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.