Zenon Wijata

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8598″ img_size=”500×800″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Rudzie Śląskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż kamienny przy kościele

Krzyż kamienny przy kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – Halembie.

Krzyż jak i kościół znajdują się przy ruchliwej ul. 1 Maja. W postumencie krzyża znajduje się wnęka z figurą Matki Bożej. Z tyłu postumentu umieszczono napis:

Fundator Karl Besler 1892

W dolnej części postumentu znajduje się sygnatura wykonawcy krzyża:

BARTH. KATTOWITZ

W przedniej ścianie postumentu, poniżej figury Matki Bożej , znajduje się późniejsza, pochodząca z okresu kiedy Halemba była w rękach polskich inskrypcja:

I stały podle krzyża Jezusowego

matka jego i siostra matki jego

Marya Kleophasowa.

I Marya Magdalena.

Jan. 19. 25

O matko Jezusowa, któraś stała

Pod Krzyżem bardzo troskliwa.

Zawsze ożycie nasze dobre dbała.

Bądź i przy śmierci nam miłościwa.

Jeden z wielu Krzyży i kaplic stojących w moim mieście. Tworzą one i w mieście, i w Ojczyźnie swoistą mapę wiary i pamięci czasów dawnych i niedawnych. Zamieszczane na nich inskrypcje są znakami drogowymi jakie nasi przodkowi i my sami pozostawiamy następnym pokoleniom wraz z testamentem Wiary. My przeminiemy, lecz nasza wiara i jej namacalne dowody w postaci również i tych krzyży, kapliczek i figur pozostaną po nas.

Pisząc te słowa przypomina mi się piosenka śpiewana przez śląskiego barda Józefa Skrzeka, którą wykonywał przed laty z grupą SBB:

Pieśń wierzb śpiewa wiatr,

Pachnie słońcem szorstki chleb,

Wisła toczy złoty piach.

Pieśń wierzb śpiewa wiatr,

Pamięć w kamień wrasta już

Ojców naszych przeszły czas.

…pamięć w kamień wrasta…

Od siebie dodam: a wiara w serce!

W tekście wykorzystano dane pochodzące z książki Krzyże, figury i kapliczki przydrożne w Rudzie Śląskiej autorstwa Ireny i Andrzeja Mateoszków.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.