Zenon Wijata

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8554″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Rudzie Śląskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż przy szkole sportowej

Krzyż przy Sportowej Szkole Podstawowej Nr 15 w Rudzie Śląskiej Halembie. Jest to krucyfiks wykonany z drewna dębowego. Poświęcony został 19 września 2001r. Fundatorami są mieszkańcy Halemby – z parafii pw. Bożego Narodzenia, chyba jedynej jak do tej pory w Polsce i nie tylko kościoła pod tym wezwaniem. Inicjatorami budowy krzyża byli członkowie Akcji Katolickiej z tej parafii. Całość zaprojektował Henryk Mercik. Krzyż wraz z murowanym postumentem wybudował Wiesław Łebek. Krzyż postawiony przy placu na drodze wiodącej do szkoły jest realizacją idei Krzyż – szkołą życia.

Zdjęcie zostało wykonane podczas małej śnieżycy. Pamiętam jak stałem przed nim i rozmyślałem. Panie Jezu. Siedzimy w naszych ciepłych mieszkaniach. Ty wisisz ciągle na krzyżu. W spiekocie, na mrozie, na deszczu, w dzień i w nocy. Ciągle oddajesz się w Ofierze Ołtarza. Patrzysz na nas z Drzewa Krzyża. Dałeś nam odkupienie. Co ja – grzesznik daję Ci w zamian….? Panie Jezu Chryste, Synu Boży. Zmiłuj się nade mną grzesznikiem.

Dane faktograficzne zaczerpnięto z książki Krzyże, figury i kapliczki przydrożne w Rudzie Śląskiej autorstwa Ireny i Andrzeja Mateoszków.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.