Ryszard Twaróg

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5558″ img_size=”600×800″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w osiedlu Zapotocze”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka wśród świerków

Kapliczka słupkowo – szafkowa na posesji Teresy i Andrzeja Kęsków w osiedlu Zapotocze, wśród srebrnych świerków.

Ufundowana w 1979 roku przez Stanisławę i Stanisława Bubulów na posesji Józefy i Stanisława Kwiatkowskich. Fundatorzy opuścili Słopnice, kapliczka pozostała jako pamiątki po ich pobycie. Miała być nicią łączącą ich z rodzinnymi stronami. W 2008 roku ze względu na poszerzenie głównej drogi właściciele posesji przesunęli kapliczkę w kierunku ich domu, jednocześnie poddali ją renowacji. Betonowy postument i słupek wyłożono kamieniami.

Na słupku kapliczki umieszczono datę powstania i renowacji. W jednej z wnęk umieszczono rzeźbę drewnianą Chrystusa Frasobliwego, wykonaną przez Stanisława Srokę. Na gzymsie słupka znajduje się szafka z ramkami metalowymi, oszklona. Kryta ostrokątnym blaszanym daszkiem, szczyt daszku zwieńczony metalowym krzyżem. Wewnątrz gipsowa figurka Matki Boskiej Majowej.

Poświęcona przez ks. Edwarda Kęskę (brata Andrzeja) w 2008 roku. Odbywają się nabożeństwa majowe z udziałem sąsiadów. W osiedlu mile jest wspominana Kunegunda Florek, która zdobiła kapliczkę, pięknie wykonanymi kwiatami z bibuły.

Opiekunowie: jak ww. właściciel

Intencja. oddanie się rodziny w opiekę Matki Bożej[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.