Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9451″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura św. Benedykta w Tropiu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kiedy jesteśmy w Tropiu i wspominamy św. Andrzeja Świerada to nie sposób nie wspomnieć jego ucznia i towarzysza, świętego Benedykta. W otoczeniu zabytkowego kościoła widoczna jest wysoka skała, zwana skałą św. Benedykta, z której w XI wieku wybierano budulec na romański kościół a ostatnio na wyjątkowy różaniec polskich świętych. Szczyt skały zwieńczony został rzeźbą tego świętego pustelnika i męczennika.

Stało się tak na pamiątkę jego męczeńskiej śmierci na Słowacji, gdzie z podobnej skały został strącony do Wagu, rzeki na Słowacji. Orzeł, siadający na skale symbolizuje orła sprzed tysiąca lat, który czuwał tak długo nad jego ciałem w rzece, aby mogło zostać odnalezione i z właściwą czcią pochowane w katedrze w Nitrze, w grobie św. Świerada, jego mistrza.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

49.796400 N, 20.656711 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.