Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9433″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka w Winiarach Dolnych”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Ponidziańskie świątki, Boże Męki i przydrożne kapliczki są nieodłącznym elementem krajobrazu wszystkich wsi Doliny Nidy w powiatach Busko-Zdrój i Pińczów, w pobliżu Solca-Zdroju i Nowego Korczyna. I właśnie ok. 2 kilometry od Nowego Korczyna jadąc w kierunku Krakowa, w Winiarach Dolnych, przy skrzyżowaniu DK nr. 79 z lokalną Drogą Piłsudskiego, nieco ukryta wśród drzew, stoi przepiękna kapliczka.

Powstała w XVII wieku, jest jedną z najstarszych w regionie a bez wątpienia jest wyjątkowo malownicza. Ma formę typowej Bożej Męki ale jest niezwykle bogata w swym wyrazie. Na wysokim, czworobocznym słupie znajduje się kapliczka ze scenami pasyjnymi. Jest tam niesienie krzyża, biczowanie, chusta św. Weroniki a od frontu ukrzyżowanie. Są też figury czterech ewangelistów, anioły grające na instrumentach a także wieńcząca kapliczkę Matka Boża Niepokalanie Poczęta.

Całość jest misternie wykończona i zasługuje w pełni na miano jednej z najpiękniejszych spośród tych, które spotkałem w czasie swoich wędrówek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.284826 N, 20.766016 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.