Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9426″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Męki Pańskiej w Niegosławicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Niegosławice to wieś w woj. świętokrzyskim, powiecie pińczowskim w gminie Złota.

Przy wjeździe do wsi od strony Nieprowic, stoi jedna z najstarszych kapliczek na Ponidziu. To umieszczona na kilkumetrowym słupie kapliczka z płaskorzeźbionymi scenami pasyjnymi. Na jednej ze ścian kapliczki widnieje napis:

Na pamiątkę Męki Pańskiej dał to postawić Krzistof Avgvstin Rokv 1639

Całość zwieńczona krzyżem. Kapliczka jest odnowiona, pięknie prezentuje się w krajobrazie Doliny Nidy. Oczywiście kapliczka wykonana jest z kamienia pińczowskiego, który wyjątkowo nadaje się na kamienne rzeźby. Ma bowiem takie wspaniałe właściwości, że po wydobyciu jest dość łatwy w obróbce a później, na powietrzu utwardza się i jest niezwykle wytrzymały.

Z tego też powodu materiał ten był wykorzystywany przez rzeźbiarzy, kamieniarzy, konserwatorów zabytków i budowniczych w okolicy i całej Małopolsce.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.394922 N, 20.590484 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.