Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9226″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka-głaz”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Małopolska, powiat nowosądecki, gmina Piwniczna-Zdrój.

W górnej części wsi Wierchomla Wielka, w dolinie potoku Potasznia, jakieś 200 m od skrętu z głównej drogi do Wierchomli Małej, znajduje się kapliczka wykonana z kamiennego bloku z obrazem przedstawiającym Jezusa Ukrzyżowanego. Ta wyjątkowa kapliczka stoi w środku lasu i jest wotum dziękczynnym za ocalałe życie. Kapliczka wiąże się z tragiczną historią… W lesie prowadzono wyrąb drzew, podczas którego jeden z mężczyzn został przygnieciony przez spadające drzewo. Mężczyzna przyrzekł wtedy, że gdy przeżyje, to ufunduje dziękczynną kapliczkę. Stało się tak jak obiecał. Kapliczka znajdująca się w środku lasu jest wielkim, kamiennym blokiem, wysokim na 3 metry i szerokim na około metr. Duża część tego bloku kamiennego znajduje się jeszcze w ziemi. Żeby ją przywieźć na miejsce z gór, z odległych o 5 kilometrów Juchówek, trzeba było użyć 6 par wołów.

Z przodu kapliczki w płytkiej wnęce znajduje się namalowany na blasze obraz Jezusa Ukrzyżowanego. Wszystko to działo się w 1841 roku, bo taka data wyryta jest na kamiennym bloku. Muszę przyznać, że takiej kapliczki jeszcze nigdy nie widziałem. Pomimo swej prostoty robi niezwykłe wrażenie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Wierchomla Wielka/ Potasznia 49.434057 N; 20.803831 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.