Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5015″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Stary krzyż przydrożny”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż na granicy miasta

Łódź, ulica Krakowska 3.

Ten stary krzyż przydrożny stoi w Łodzi przy ul. Krakowskiej. To typowy krzyż stawiany na granicach miast lub wsi. W tym miejscu na początku XX wieku kończyło się miasto Łódź a zaczynały tereny wsi Brus /Brus to obecnie łódzkie osiedle/. I już wówczas ten krzyż stał w tym miejscu na pewno.

W latach 70-tych i 80-tych, jeszcze przed przebudową ulicy Krakowskiej, w tym miejscu panował olbrzymi ruch, często tworzyły się korki uliczne. Wspominam o tym dlatego, że dojeżdżając do pracy autobusem, obserwowałem zachowanie pasażerów w chwili, kiedy autobus przejeżdżał blisko tego krzyża. Kobiety czyniły otwarcie znak krzyża, mężczyźni skłaniali głowy, uchylali czapki czy kapelusze. Było to wtedy dość częste i uważane za coś normalnego. Teraz bardzo rzadko spotykam się z takim zachowaniem. I chociaż nie dojeżdżam już do pracy, w codziennej obserwacji tylko czasem zauważam, jak ktoś starszy nieśmiało, jakby ze wstydem, uczyni taki gest…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.