Wspieraj rozwój kultury, sztuki i edukacji. Zostań naszym darczyńcą
Roman Jagoda
W Krempnej, powiat Jasło, pomiędzy nowym kościołem św. Maksymiliana Kolbe a zabytkową cerkwią św. Kosmy i Damiana, stoi figura św. Mikołaja. Ta stara, kamienna figura została wykonana przez któregoś z mistrzów z Bartnego.
Datowana jest na początek XIX wieku. Z bloga „Łemkowyna na Beskidzie Niskim”:
Na Łemkowszczyźnie Święty Mikołaj jest niezwykle czczony. Niemal zawsze znajduje się on w ikonostasie w rzędzie ikon namiestnych, pierwszy po lewej stronie. Mikołaj jest tzw. Świętym od wszystkiego. Bardzo często podczas egzorcyzmów przywoływano jego imię. Od średniowiecza uważano go z patrona dzieci. Prócz tego Mikołaj ma też w swojej opiece bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, piekarzy, panny szukające męża, gorzelników, piwowarów, jeńców, kancelistów parafialnych, kierowców, kupców, marynarzy, rybaków, żeglarzy, flisaków, młynarzy, uczonych, studentów, notariuszy, obrońców wiary przed herezją, podróżnych, sędziów i więźniów, sprzedawców win, zboża, nasion i perfum. Jest również patronem pojednania Zachodu ze Wschodem.
Jego podobiznę można dość często spotkać nie tylko na ikonach, ale także w postaci płaskorzeźb na cmentarnych pomnikach czy na przydrożnych kaplicach, figurach. Również niektóre cerkwie noszą jego wezwanie. Wznośmy więc modły do tego Świętego. Zadbajmy, też o to, by znano prawdziwego Świętego, a nie tego narzuconego przez kulturę masową.