Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9171″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura Matki Boskiej Pasawskiej „][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Na inaugurację II edycji konkursu przesyłam pracę, która jest plonem wycieczki po Warszawie jaką odbyliśmy my, laureaci I edycji, w towarzystwie Dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, księdza Mirosława Nowaka. Jest to rzeźba wotywna Matki Boskiej Pasawskiej na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Placu Zamkowego.

Nazwa figury wywodzi się od słynącego cudami obrazu, znajdującego się w kościele w niemieckiej Pasawie. To drugi – po Kolumnie Zygmunta – najstarszy pomnik w Warszawie. Jest wotum dziękczynnym rzeźbiarza i architekta Józefa Bellottiego za ocalenie go i jego rodziny od zarazy a także na pamiątkę zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem.

Znamienne jest, że figura w całości przetrwała powstanie warszawskie, chociaż wokół niej pozostały jedynie zgliszcza. W latach 30 -tych XIX wieku figura została ukoronowana a w 1880 roku ustawiono przy niej ozdobne latarnie i dodano kute ze stali ogrodzenie na kamiennych słupkach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Warszawa, Krakowskie Przedmieście, 52°14′42,52″N 21°00′50,91″E.[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.