Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8242″ img_size=”700×550″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura we wsi Kałów „][/vc_column][vc_column width=”1/2”][vc_column_text]

Figura św. Floriana

To zdjęcie to wynik wędrówek po województwie łódzkim, których celem było poszukiwanie zabytkowych obiektów sakralnych.

We wsi Kałów (pow. Poddębice w woj. łódzkim), na wysokiej kolumnie stoi figura św. Floriana. Ta rokokowa rzeźba z końca XVIII wieku /sporo starsza od całej kolumny/ znajduje się w przestrzeni oszklonej z czterech stron. Całość, starannie zabezpieczona ogrodzeniem stoi przed zabytkowym, drewnianym kościołem parafialnym w Kałowie p.w. św. Mikołaja Biskupa i św. Stanisława Biskupa. Kolumna ta została w 1938 roku ufundowana przez Tomasza i Antoninę Patorów z prośbą o opiekę świętego Floriana.

Rodzina fundatorów mieszka w pobliskim Feliksowie i wraz z innymi parafianami dba o ten zabytkowy obiekt.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.