Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7944″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Polańczyku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Chrystus frasobliwy w Polańczyku

W Polańczyku (Bieszczady), na tyłach Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, znajduje się źródełko. Jest poświęcone właśnie Matce Bożej Pięknej Miłości, patronce kościoła w Polańczyku. Wiedzie doń ścieżka przez las. I właśnie tam, przy tej dróżce stoi kapliczka Chrystusa Frasobliwego.

Taka postać to przeważnie uwieczniona jedna z ostatnich chwil z życia Chrystusa przed ukrzyżowaniem. Siedzi w koronie cierniowej, odarty z szat i człowieczeństwa, ze śladami biczowania, nieludzko zmęczony, osamotniony. W Polsce, szczególnie na południu kraju, Chrystus Frasobliwy był symbolem ludzi samotnych, ich trosk, codziennych kłopotów. Wrósł w nasz pejzaż, stał się bowiem częstym motywem ludowej rzeźby.

Jednakże tutaj zauważyłem, że ręce i nogi Chrystusa noszą już ślady gwoździ, którymi był przybity do krzyża. A więc nie była to typowa scena z ostatnich chwil życia Chrystusa! Poszukałem w internecie, poczytałem i dowiedziałem się, że tak przedstawiona postać może być symboliczną, skondensowaną historią całej Męki Pańskiej, zawartej w jednej postaci, w jednym obrazie. Tak z pewnością było i w tym przypadku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.