Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7123″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Tułowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka-latarnia z figurą

Tułowice to wieś leżąca na Mazowszu w powiecie Sochaczew w otulinie Puszczy Kampinoskiej, w ramionach Bzury i Kanału Łasica. To właśnie tam, jadąc z Brochowa (gdzie jest piękny, gotycki kościół obronny) w kierunku Wyszogrodu dosłownie natknąłem się na piękną kapliczkę. Jest niezwykle starannie wykonana i natychmiast zwraca na siebie uwagę. Wyobraziłem sobie wówczas, jak pięknie musi wyglądać w maju, kiedy rozkwitną otaczające ją bzy.

To typowa kapliczka-latarnia. W górnej wnęce znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego, w dolnej medalion z wizerunkiem św. Jana Pawła II, data 15 czerwca 1983 rok oraz inicjały ANZ. Zrobiłem zdjęcia i ruszyłem w dalszą podróż. Dopiero później dowiedziałem się z internetu, że ANZ to inicjały fundatora kapliczki, p. Andrzeja Novak-Zemplińskiego, właściciela dworu, przy którym kapliczka ta stoi.

Obecny właściciel, wraz z żoną Aleksandrą odbudował ten zabytkowy obiekt z 1800 roku wielkim nakładem finansowym. Teraz dwór w całej okazałości można podziwiać dzięki udostępnieniu go do zwiedzania (mnie się to nie udało, gdyż byłem zbyt wcześnie). Warto jednak skorzystać z okazji bo Dwór w Tułowicach to jedna z najpiękniejszych siedzib ziemiańskich na Mazowszu. W 1998 roku otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za najlepiej odrestaurowany obiekt zabytkowy oraz prestiżową nagrodę Europa Nostra.

A kapliczka? Jest tak piękna, że stała się wzorcem do naśladowania. Doszukałem się już kilku niemal identycznych, nowych kapliczek zainspirowanych tą z Tułowic.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.