Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6100″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Trzy krzyże w Lutomiersku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Trzy krzyże choleryczne

Lutomiersk, pow. Pabianice, woj. łódzkie.

Zespół trzech krzyży poświęcony ofiarom epidemii cholery z 1832 r.

Są to wysokie, drewniane krzyże, z których wyróżnia się środkowy, dwuramienny zwany karawaką.*) Takie krzyże stawiano na obrzeżach miast i wsi z nadzieją, że miejscowości te zostaną ustrzeżone przed zarazą. Wszakże krzyż zawsze traktowano jako tarczę ochronną strzegącą przed złem. Zespół krzyży w Lutomiersku ustawiony został przez mieszkańców jako dar dziękczynny za ustąpienie zarazy.

Składa się z trzech krucyfiksów: karawaki i dwóch nieco niższych, tradycyjnych krzyży łacińskich. Na wszystkich znajduje się figura Chrystusa ukrzyżowanego osłonięta blaszanym daszkiem. Historia krzyży nie jest do końca ustalona, widać jednak wyraźnie, że drzewce użyte do budowy krzyży jest stare i nieco już zniszczone. Zastanawiające jest, skąd aż trzy krzyże stojące razem w Lutomiersku. Prawdopodobnie potrojenie znaku krzyża miało na celu zwiększenie ochrony oraz nadanie im większego znaczenia.

(Na podstawie tekstu p. Weroniki Chmielewskiej z blogu dla miłośników historii sztuki)
*) Karawaka – krzyż choleryczny, morowy, pochodzący z XVI – XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii, bardzo popularny w Polsce XVIII, XIX i na początku XX wieku.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Kociewie logo

Patroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.