Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5743″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka na Górze św. Jana”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka U Jana

Wędrując ścieżką historyczno-krajobrazową Na Węgierskim Trakcie wiodącą z miejscowości Szklary do Jaślisk  (pow. Krosno), natkniemy się na tę piękną kapliczkę. Stoi na szczycie zwanym Górą św. Jana. Roztacza się stąd przepiękna panorama na całą okolicę.

O kapliczce tej krąży opowieść, że zwierzęta prowadzone na handel z Jaślisk do Rymanowa obowiązkowo oprowadzano wokół niej, co miało zagwarantować dobrą kondycję gnanego bydła a zarazem powodzenie dla handlarzy. Legendy mówią też, że kapliczka powstała w I poł. XVIII wieku z fundacji ks. Marcina Nowakowskiego lecz nie ma co do tego pewności.

Już bez jakichkolwiek wątpliwości kapliczka poświęcona jest św. Janowi Nepomucenowi, którego kult był bardzo silny na tym terenie. We wnętrzu, obok kwiatów i zniczy, znajduje się krzyż i duża rzeźba świętego.

To miejsce, które pozwala przez dłuższą chwilę odpocząć, nacieszyć się ciszą, widokami i bliskim kontaktem z przyrodą.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.