Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5566″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura Matki Bożej w Łopience”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura na zboczu Łopiennika

Na jednym z konarów rozłożystego drzewa, w odległości ok. 200 m od cerkwi w Łopience stoi figura Matki Bożej. Z północnego zbocza góry Łopiennik strzeże tej najstarszej murowanej cerkwi w Bieszczadach.

Ta greckokatolicka cerkiew została zbudowana w 1757 r. w pięknie położonej, tętniącej życiem dużej wsi Łopienka, która była jednym z pierwszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie. Teraz w tej malowniczej dolinie została tylko odbudowana cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki), strzegąca jej figura Matki Bożej oraz spokój i cisza nastrajająca do refleksji i modlitwy.

Jednakże to, co zostało niemal doszczętnie unicestwione, ostatnio odradza się i życie wraca piękną inicjatywą. Od 2001 roku, w pierwszą niedzielę października odbywa się tu odpust z nabożeństwem ekumenicznym na które przybywa coraz więcej pielgrzymów i turystów. Bo Łopienka to miejsce, którego nie sposób ominąć będąc w Bieszczadach.

To miejsce, które trzeba zobaczyć bo jego historii i magii nie można opisać w kilku zdaniach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.